Blog: De Speelhoek, nieuwe spellen in 2010 – deel I
Testresultaten na het harde werk
In de periode na Essen wordt er bij 999 Games veel gespeeld op kantoor. In mijn blog kun je daar hier over lezen. We hadden keuze uit ruim 50 nieuwe titels en die gaan we natuurlijk niet allemaal uitgeven. Het testen doe we soms met ons testpanel maar meestal met het personeel. We kijken naar dingen die we bij 999 Games belangrijk vinden in een spel. Denk aan kenmerken als interactie, doet iedereen mee tot het einde, is het vernieuwend of voelt het aan als een verfrissend spel, is het geschikt voor de doelgroep, enzovoort.
Ik kan hier niet alle resultaten gaan bespreken. Wat ik wel kan, is vertellen waarom we bepaalde spellen gaan uitgeven.
De oogsttrilogie compleet
Uwe Rosenberg is vooral bekend van Boonanza en Agricola, de meest succesvolle spellen van zijn hand. Voor de liefhebber van pittige spellen was Le Havre een mooie opvolger van Agricola. Weliswaar een heel ander spel, maar zeer boeiend en uitdagend met een heel ander verhaal als Agricola. Dit jaar is Uwe Rosenberg met een derde spel in zijn ‘Oogst-trilogie’ gekomen: Voor de Poorten van Loyang. Net als bij de andere twee draait het hier om investeren in de toekomst om winst te kunnen maken, uiteindelijk in de vorm van punten. Hoewel Le Havre niet zo’n doorslaand succes is al Agricola, zijn we er toch van overtuigd dat Loyang zijn plekje verdiend op de Nederlandstalige spellenmarkt. De fans van Uwe Rosenberg kunnen zo de trilogie compleet maken en voor de boeren onder ons is er een nieuw spel met geheel eigen uitdagingen en mechanismen. Vooral de manier om aan je speelkaarten te komen is een zeer charmant mini-spelletje. Voor de Poorten van Loyang zal 999 Games in het late voorjaar of het begin van de zomer in Nederland op de markt brengen.
Ontdekkingsreizen
Een spel dat in Essen veel aandacht kreeg op de Fairplay-lijst is Vasco da Gama. Het basisidee is niet erg nieuw. Spelers kiezen om beurten een actie en leggen daar een fiche op ten teken dat die actie is vergeven. Dit ‘werkers-mechanisme’ is bekend van onder andere Agricola en De Kathedraal. Maar in Vasco da Gama is er een gemene draai aan gegeven. Je kiest eerst je acties en meteen op het moment van inzetten plaats je er een getal bij. De getallen op de acties bepalen wanneer je aan de beurt bent en hoeveel het kost om die actie te mogen uitvoeren. Dit vereist een goede planning van je eigen acties maar ook je medespelers in de gaten houden is opeens extra belangrijk. Want als zij eerder bij een actie zijn, dan verpesten ze misschien wel je plannen. Gelukkig kun je altijd alternatieve ideeën verzinnen als een bepaalde tactiek opeens niet blijkt te werken.
Ook leuk om te weten. 999 Games sprak de mensen van What’s Your Game (oorpronkelijk uitgever van dit spel) al in Neurenberg tijdens de business to business beurs van 2009 die daar ieder jaar in februari wordt gehouden. Daar lag een somber en donker prototype en waren deze Italianen zeer enthousiast over hun spel. En het spel, dat had wel wat. Alleen was de sfeer zo grimmig dat we graag meer kleur en fleur wilden zien voordat het interessant zou zijn om eventueel uit te geven. Het eindproduct is prachtig geworden en een stuk fleuriger dan het prototype uit Neurenberg. En de vormgever (Mariano Ianelli), die wist in Essen nog precies wie 999 Games was; “ah, you wanted the happy colors”. En die hebben we gekregen ook :-)